Фрайбург: сучасне казкове місто в Німеччині, оточене лісом

2020 року це візуально ідеальне середньовічне місто святкує своє 900-річчя, але його інноваційний дизайн робить його одним із найбільш стійких та придатних для життя міст у світі. Запрошуємо у затишну подорож до Фрайбурга, невеликого казкового міста в Німеччині, розташованого у відомому Чорному Лісі.

«900 років як молодий» — таке гасло, вивішене збоку трамвая, коли він проїжджає історичною частиною міста імені Брайсгау. Відзначаючи свою 900-ту річницю з часу виникнення як торгове поселення в 1120 році, середньовічне німецьке місто, розташоване біля підніжжя гірського масиву Шварцвальд (з німецької «Чорний Ліс»), поблизу прикордонного трикутника Швейцарії, Франції та Німеччини насправді досить давнє.

Однак з одного боку воно справді молоде. Близько 10% з 220 000 жителів навчаються у престижному університеті імені Альберта Людвіга, що робить населення одним із наймолодших у Німеччині. Мер Мартін Хорн мав всього лиш 34 роки під час інавгурації у Ратуші у 2018 році. А колоритні фахверкові будинки та вулиці, викладені бруківкою, що вистилають Старе місто, насправді відносно молоді, оскільки вони були реконструйовані після Другої світової війни. Усе це разом зробило Фрайбург одним з найкращих міст Німеччини, якщо не всього світу, з погляду придатності для життя, прогресивності, стабільності та сприятливості для дітей. Тож давайте дізнаємось, що робить середньовічне місто таким сучасним.

Прийнято вважати, що переломний момент у місті почався з лютого 1975 року. Тисячі протестувальників з різних верств населення протягом дев’яти місяців на ділянці землі за 30 км на північ від Фрайбурга в глибині Шварцвальду намагались зупинити будівництво Вильської атомної електростанції. Через дев’ять місяців вантажівки поїхали, а будівництво назавжди зупинилося. Після цього Фрайбург взяв успішний курс екологічний напрямок. За десятиліття після цього місто швидко перетворилось на центр екологічної економіки та сонячних досліджень із наступним резюме:

  • 1994: Будується геліотроп: перший у світі енергозберігаючий будинок
  • 2002: Місто виграє Дубайську міжнародну нагороду за найкращі практики сталого розвитуц
  • •2010: Фрайбург виграє національну нагороду за зусилля із захисту клімату
  • 2012: Названо найбільш стабільним містом Німеччини
  • 2017: Нова ратуша стає першою у світі громадською будівлею, що виробляє надлишки енергії

Торік Фрайбург запросив близько 25 000 чиновників та містобудівників з усього світу, щоб поділитись досвідом, здобутим на цих новаторських проектах. Завдяки такому обміну знаннями Падуя, місто-побратим на півночі Італії, з тих пір встановила найбільшу в Італії сонячну ферму; в той час як Медісон в американському штаті Вісконсін зараз планує будівництво Центру стійкого розвитку на базі Сонячного центру у Фрайбурзі.

Середньовічна будівля Манстерплац

Сьогодні в місті настільки багато туристів, що тур-гіди пообіцяли місцевим людям не проводити екскурсій по неділям, щоб дати їм відпочити.

Один з екскурсоводів висловив свій погляд на пересування містом: «Я не маю автомобіля, він мені не потрібен. У Фрайбурзі на велосипеді можна дістатися скрізь. Маючи 400 км велосипедних доріжок і вдвічі більшу кількість велосипедів, ніж автомобілів, Фрайбург — це рай для велосипедистів».

Цей дизайн міста — не випадковий збіг обставин. Такий напрям можна простежити ще до повоєнного періоду. Поки інші міста Німеччини зосереджувались на відбудові сучасних міст, які ставили автомобілі в центр майбутнього транспорту, планувальники у Фрайбурзі застосували інший підхід, сконцентрувавши свої проекти навколо громадського транспорту, розширивши таким чином вулиці для розміщення трамваїв та велодоріжок, включаючи великі пішохідні зони. І в той час, коли велика частина Німеччини будувала широкі шосе та розгалужені автостоянки, Фрайбург розпочав свою першу політику міського транспорту в 1969 році, зосередившись на екологічно чистих видах подорожей.

Туристам пропонують ознайомитись із безкоштовною картою «Зелене місто», що відображає всі зелені ініціативи міста. Екскурсії часто починаються зі знакового синього моста Вівілюбке та прямують до Фермерського ринку на Соборній площі. У тіні готичної вежі 13 століття щоранку (у неділю) на площі метушаться місцева продавці. Значна частина пропонованих продуктів є органічними завдяки членству міста в німецькому колективі Bio-Städte, який пропагує органічне землеробство.

Далі туристів запрошують вирушити з району Старого міста вздовж FR1, спеціальної велосипедної магістралі, на якій проїжджають 15 000 велосипедистів, які щодня їдуть по її 10-кілометровому маршруту. Дорога прокладена поруч із швидкоплинною річкою Дрейсам, для якої був запущений проект ренатурації, який дозволяє річці розливатися з правого боку, щоб подвоїти її розмір.

Маленька Венеція Фрайбурга

У дні матчів море футбольних уболівальників подорожує вздовж FR1 і відвідує Schwarzwald-Stadion, перший у Німеччині футбольний стадіон на сонячних батареях, де грає ФК Фрайбург. Його місткість — 24 000 місць. З моменту встановлення сонячних панелей на дахах трибун у 1993 році, стадіон виробляв 250 000 кіловат-годин на рік, живлячи стадіон і подаючи надлишки енергії назад у місцеву мережу. Дизайн був запозичений для нового стадіонц у Фрайбурзі, який інтегрує сонячні батареї на свій дах і переробляє енергію, що виробляється з сусіднього виробничого заводу, для обігріву стадіону. Маючи на 10 000 місць більше, у скорому часі він прийме свій перший матч.

Для людей, які шукають інші розваги та способи відпочити навколишній Шварцвальд пропонує безліч варіантів. На величезному гірському масиві розміщені пішохідні доріжки, громадські сади, присадибні сади, траси для велосипедів BMX та крихітні лісові кабінки, що належать до дитячих садків.

Уродженець Фрайбурга Костянтин Гофманн згадує своє дитинство в гармонії з природою: «Виростати у Фрайбурзі означає, що де б ви не були, ви бачите гори з лісом. Коли я був дитиною, в садочку нас часто заводили у найближчий ліс. Можу визнати, що завдяки такому ранньому вихованню у гармонії з природою, навколишнє середовище займає глибоке місце у моїх думках».

Нова бібліотека Фрайбурзького університету
Вулиці Фрайбурга

Знаменита приміська територія Вобан, що лежить лише в 3 км від центру міста, має в своєму серці подібний екологічно свідомий дух. Тут участь громадськості йде паралельно із «колективним будівництвом» — де громадяни купують ділянку землі разом і будують багатоквартирний будинок самостійно, замість того, щоб купувати квартиру кожен окремо у будівельній компанії.

“Сонячне поселення” в районі Вобан

5 500 жителів Вобана живуть у згуртованих кооперативах, приватних домашніх господарствах чи забудовах соціального житла, які займають 40 га передмістя. Все житло дотримується Фрайбурзького низькоенергетичного будівельного стандарту 65 кВт-год/кв.м, а мінімальна енергія, яка надходить, генерується локально із систем опалення на деревній трісці, розташованих по сусідству.

Між садами на даху, коморами для спільного використання їжі, анаеробними розвантажувачами органічних відходів та кооперативними супермаркетами рідко знайдеш автомобілі. У Вобані власність автомобілів становить приблизно 172 машини на 1000 жителів, порівняно з 393 у Фрайбурзі та 531 у сусідньому промисловому мегаполісі Штутгарт.

Швабентор та Мартінстор

Багато вулиць, на яких ми звикли бачити припарковані автомобілі, переосмислили як місце для дитячих майданчиків Мабуть, володіння автомобілем — це найпростіший спосіб ускладнити собі життя у Вобані. Іноді виникають проблеми між сусідами, якщо хтось занадто довго паркує свою машину в зоні прийому або не признається, що є власником автомобіля.

Серед архітектурних цікавостей можна знайти 50 Bugginger Strasse —один з найамбітніших проектів омолодження міста. 16-поверхова висотна будівля з зеленими балконами. Це перша в світі багатоповерхівка з пасивною електроенергією, в якій тепло виробляється від внутрішніх приладів, тепла тіла та таких речей, як лампочки, а не від звичайних систем опалення.

За два кілометри на схід розташована відома Ратуша. Усередині вона світла, більше схожа на просторий атріум сучасного торгового центру, ніж на державний офіс. Її фасад покритий сонячними модулями на 4000 кв. м, що надає їй звання першої в світі громадської будівлі з надлишковою енергією — це означає, що вона виробляє більше енергії, ніж потрібно, і надлишок надходить назад в електричну мережу міста. За перший рік вона виробила 560 мегават-годин електроенергії, що дорівнює річному використанню 140 домогосподарств з чотирма людьми.

Як щодо населення? У минулому році це місто зафіксувало більше народжень, ніж переселенців, тож воно буде продовжувати молодшати з роками. І з оновленими цілями на 50% менше викидів CO2 до 2030 року та 100% енергії з відновлюваних джерел до 2050 року, Фрайбург впевнено рухається до ще більш екологічного завтра.

За основу статті бралися матеріали з сайтів BBC, TravelAwaits, VisitFreiburg.

Також читайте

Ідеально зафіксовані фото, які стали шедеврами

Можливо, ви не найкращий фотограф у світі, але іноді все навколо складається так точно, що вам залишається лише натиснути кнопку спуску затвора в потрібному місці в потрібний час. Зрідка ідеальний момент допоможе зробити шедевральний кадр, який майже неможливо повторити. Сьогоднішні приклади піднімуть вам настрій та доведуть, що необов’язково мати дорогу фототехніку, щоб зробити винятковий знімок. […]

Цікаві факти про усмішку

Щороку 1 жовтня відзначається міжнародний день усмішки. Але усміхатись треба частіше, кожного дня. Ось цікаві факти про усмішку, які заохотять вас усміхатись частіше: Усмішка більш заразніша, ніж грип. І це точно! Посмішка робить вас більш привабливими для оточуючих. Усміхатися — це міжкультурно! Куди б ви не пішли, вам не потрібен перекладач для посмішок. Посмішка знижує […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *